joi, iunie 11, 2026
28.3 C
Drobeta Turnu-Severin

Bărbat amendat cu 3.000 de lei după ce a legat un cal de o mașină aflată în mers

Surse

Un bărbat din județul Dolj a fost amendat cu 3.000 de lei după ce a legat un cal de o mașină aflată în mers, în cadrul unei anchete derulate de Biroul pentru Protecția Animalelor din Inspectoratul de Poliție Județean Dolj. Incidentul a fost analizat după ce imagini cu exemplarul cabalin legat de un autoturism în mișcare au circulat în spațiul public, motiv pentru care poliția a demarat verificări pentru a investiga respectarea normelor de protecție a animalelor.

Conform comunicatului oficial, fapta reprezintă o contravenție în domeniul protecției animalelor, iar sancțiunea de 3.000 de lei a fost aplicată în baza legislației în vigoare. Autoritățile afirmă că legarea unui cal de un vehicul în mișcare pune în pericol bunăstarea animalului și siguranța rutieră, motiv pentru care s-a luat măsura sancționării.

IpJ Dolj a precizat că investigația continuă pentru a identifica eventuale situații similare și pentru a promova respectarea normelor de protecție a animalelor în comunitate. Știrea subliniază importanța responsabilității cetățenilor față de animale și necesitatea aplicării stricte a legilor atunci când se încalcă drepturile animalelor.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului a îndemnat publicul să semnaleze orice caz de abuz sau pericol pentru animale prin canalele oficiale, pentru a asigura intervenții rapide și efective. Evenimentul din 11 mai 2026 reiterează angajamentul autorităților de a proteja animalele și de a menține un nivel ridicat de siguranță în trafic.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories