Surse
O nouă rundă de negocieri directe între Statele Unite și Iran a fost amânată după ce vicepreședintele american JD Vance și-a anulat deplasarea programată în Elveția. Anunțul a fost făcut de Casa Albă, care a invocat dificultăți logistice și lipsa finalizării detaliilor privind întâlnirea.
Decizia vine la doar o zi după ce Washingtonul și Teheranul au semnat un Memorandum de Înțelegere menit să pună capăt conflictului și să deschidă calea către un acord mai amplu privind programul nuclear iranian și stabilitatea regională. În contextul regional, tensiunile au fost intensificate de confruntările dintre Israel și Hezbollah, iar presa internațională relatează despre bombardamente în Liban.
Ministerul Sănătății din Liban a anunțat că cel puțin 18 persoane au fost ucise în urma atacurilor israeliene din sudul țării. Armata israeliană a declarat că patru militari au fost uciși în lupte atribuite Hezbollahului, sprijinit de Iran.
La nivelul Teheranului, Consiliul Suprem de Securitate Națională a anunțat că Iranul are pregătit un plan de „răspuns reciproc” în cazul în care SUA nu respectă acordul de pace, avertisment preluat de presa de stat. Această poziție indică faptul că Teheranul intenționează să mențină un element de descurajare în jurul oricărei înțelegeri, în timp ce statele occidentale încearcă să avanseze cu un cadru mai amplu privind programul nuclear.
Dincolo de ritmul dialogului, piețele internaționale monitorizează evoluțiile, iar în România există riscul de volatilitate a prețurilor la energie și de amplificare a temelor de securitate regionale în dezbaterile publice. Rămâne de văzut dacă această combinație de amânări și avertismente de ripostă poate deschide calea către o soluție sau va provoca noi blocaje în dialogul dintre SUA și Iran.


