Surse
La Bad Homburg, turneu WTA 500 pe iarbă, două tenismene românce au arătat o formă solidă în faza calificărilor. Irina Begu, locul 213 mondial, a fost reprezentanta care a impresionat prin rezistență și joc inteligent: după două ore de confruntare, a trecut de Diane Parry (6-4, 7-6(5)) și a devenit prima româncă venită din calificări care își adjudecă locul pe tabloul principal.
A fost a treia întâlnire directă cu Parry, iar bilanțul general în confruntările directe este 2-1 în favoarea Begu. În turul anterior, Begu trecuse tot în două seturi de Tamara Korpatsch, consolidându-și forma bună pe iarbă.
Rezultatul îi poate deschide o zonă de joc în primul tur al tabloului principal, însă rămâne de văzut pe ce parte a tabloului va fi repartizată în faza principală, în condițiile unor dinamici complicate ale tragerii la sorți.


