Un muncitor în vârstă de 64 de ani, cetățean turc, a murit joi după ce a căzut de la aproximativ 12 metri înălțime, pe șantierul autostrăzii Sibiu-Făgăraș, în județul Sibiu. Incidentul s-a produs în extravilanul localității Avrig, pe sectorul A3.
Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pentru acordarea asistenței medicale, însă leziunile victimei erau incompatibile cu viața, iar decesul a fost declarat de medicul prezent. Poliția a deschis o anchetă în urma incidentului.
Evenimentul scoate în lumină riscurile asociate muncii la înălțime pe șantierele rutiere de mare amploare, iar autoritățile urmează să stabilească circumstanțele exacte ale producției accidentului. Informațiile principale provin din comunicările ISU Sibiu, iar portalul local MEHEDINȚI va urmări evoluția anchetei și eventualele măsuri ce vor decurge din acest incident.


