În fața unei asistențe numeroase la Mioveni, naționala masculină de volei a României a disputat un meci de cinci seturi cu Spania, în cadrul Ligii Europene. Tricolorii au încheiat turneul al 13-lea cu o victorie dramatică, după ce au revenit de la 1-2 la seturi, în fața Spaniei, scor final 3-2.
Partida s-a dovedit a fi plină de suspans: setul inaugural a adus deschidere în favoarea României (25-18), după care iberii au răspuns în următoarele două seturi (23-25, 21-25), punând României mari dificultăți în revenire. În final, tricolorii au egalat la 2-2 cu un set decisiv foarte echilibrat, în care echipa noastră s-a impus cu 15-9.
Cel mai productiv jucător român a fost Alexandru Rață, cu 24 de puncte, urmat de Mircea Peța (18) și Bela Bartha (12), în timp ce Ștefan Lupu a contribuit cu 11. Pentru Spania, cei mai buni marcatori au fost Andres Jesus Villena (19), Augusto Renato Colito (15) și Carlos Nieves Suarez (11).
Succesul de la Mioveni, după victoria de vineri împotriva Azerbaidjanului (3-0), îi poziționează pe România pe locul 11 în clasamentul provizoriu al grupei, cu 3 victorii și 1 înfrângere. Următorul turneu poate deveni un test decisiv pentru calificarea în Final Four, programat în Tirana în perioada 19-21 iunie, cu meciuri programate contra Danemarcei (20 iunie) și Albania (21 iunie).


